GyneFix

GyneFix – Uyumlu Rahim İçi Araç 

Kadınlar için hormonsuz, sağlıklı ve doğal bir yaşam

Spiral dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan ve kadınlar tarafından tercih edilen  korunma yöntemlerinden biridir.

Belçikalı Dr. Dirk Wildemeersch’in geliştirdiği yeni yöntem spiral GyneFix- Uyumlu Rahim İçi Araç kadınları istenmeyen gebelikten daha sağlıklı ve yan etkilerden uzak koruyor.

Avrupa’da 20 yıldır kullanılan ve spiraller arasında en sağlıklı ve güvenilir statüsüne ulaşan GyneFix,  2015 yılında Türkiye’ye gelmiş ve yaygınlaşmaya başlamıştır.

GyneFix Nedir?

 • GyneFix modern, hormonsuz ve yeni nesil bir doğum kontrol cihazıdır.
 • Cerrahi bir ipliğin üzerine sıralanmış küçük bakır tüplerden oluşur.
 • GyneFix ‘in üst ucu özel bir metod ile sağlamlaştırılmış düğümüyle rahim tavanına yerleştirilir. Bu sabit yerleşim rahimde kaymayı, rahim duvarına batmayı ve dışarı atılmasını önler (Hastanın yapısından kaynaklı tutunamama ve aşırı kasılmalar haricinde).
 • Çok küçük ve esnek  yapıya sahip olan GyneFix  her kadının farklı boyut ve şekillerde olan rahimine tamamen uyum sağlar. Bu uyum sayesinde GyneFix diğer spirallerde yaşanan yan etkileri 99% ortadan kaldırır ve kullanım devamlılığını arttırır (Hastanın yapısından kaynaklı tutunamama ve aşırı kasılmalar haricinde).

GyneFix nasıl korur?

GyneFix gebelikten korumayı çifte bir etki ile sağlar:

 1. GyneFix’deki bakır tüpler sürekli bir şekilde bakır-iyonlar salgılar. Bu iyonlar spermleri etkisiz hale getirir ve yumurtanın döllenmesini engeller.
 2. Buna ek olarak salgılanan bakır-iyonlar rahim içi zarını (endometriyumu) spermlere karşı düşman bir ortam haline getirir. Bu ortam lökositlerin ve prostaglandinlerin salınımını aktive eder. Bunlar hem rahim içinde hem de yumurta kanalında da spermleri etkisiz hale gelmesini sağlar.

Bu çifte etki Gynefix’ i çok güvenilir korunma metodu haline getirir. Kadının hormonal dengesine müdahale edilmez – doğal düzenli adet döngüsü devam eder.

GyneFix 5 yıl boyunca yerleştirildiği günden itibaren korur ve koruma etkisi çıkarıldığı güne kadar devam eder.
Çıkarıldığı andan itibaren gebe kalmak mümkündür. Kadının sonradan gebe kalmasını etkileyen veya kısıtlayan bir etkisi yoktur.

GyneFix ne kadar güvenilir?

 • GyneFix dünyada en güvenli doğum kontrol metodlarından biridir.
 • Koruma güvencesi % 99,5 – 99,9 seviyesindedir.
 • Bu son derece yüksek güvenirliğin sebeplerinden bir tanesi GyneFix’in rahim tavanına sabitleştirme mekanizmasıdır.
 • Bu mekanizma GyneFix’in rahimden dışarı atılmasını, rahim içinde kaymasını ve yer değiştirmesini engeller.
 • Devamında GyneFix’in kullanım hataları olmamasından dolayı (örneğin unutma, kusma, ishal veya diğer etkileşimler gibi) koruma etkisi kesintisiz ve sürekli bir şekilde devam eder.

GyneFix’in yerleşimi ve sonrası

• GyneFix ile korunmak istiyorsanız ilk etapta bir Gynefix-doktoruyla görüşmeniz gerekiyor.
• Size Gynefix hakkında bütün sorularınızı cevaplandıracak ve yerleşim prosedürünü anlatacaktır
• GyneFix-doktorları özel eğitim almışlardır ve GyneFix Katılım Belgesi sahiplerdir. Uygulamanızı GyneFix Katılım Belgesi almış bir doktorun yapmasını tavsiye ederiz.
(Bunun için bizden bilgi alabilirsiniz)