Kadınların korunma yöntemleri ile ilgili doğru bilgiler alması çok önemlidir. Avrupa’da yirmi milyondan fazla kadının spiral taktırma kararı aldığında seçtiği Gynefix spiral hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum

RİA,  Türk halkı arasında spiral olarak biliniyor. Rahim içi araç teriminin kısaltmasıdır RİA. Gynefix’in ürettiği U/RİA is uyumlu Rahim içi araç olarak Türkiye kadınlarının kullanımlarına 2015 yılında sunulmuştur. Kadınlar komşuları ya da arkadaşlarının yaşadığı yan etkileri görerek bu çok etkili ve kolay yöntem hakkında önyargıya kapılıyorlar. Ama doğru bilgilendirme ile bunu kullanan kadın sayısı artarak istenmeyen gebelik sayının azalacağını düşünüyorum. Çok önemli bir diğer yanlış bilgi de çocuk doğurmamış kadınların spiral taktıramayacağıdır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir, bekar veya yeni evli kadınlar da spiral taktırabilir.

Türkiye de yapılan diğer bir uygulama kadına adetliyken spiral takılması bilgisi. Birçok kadın utandığı için  kanaması varken muayene olmak ve ya spiral taktırmak için doktora gitmiyor. Fakat adetli değilken de spiral takılabilir. Adetli olarak spiral takma alışkanlığının temelinde kadının gebe olmadığından emin olmak vardır.  Kliniğimizde gebelik testi yaparak adet olmayan kadına da spiral takıyoruz. Spiral değişme zamanında kadınlara 1-2 ay dinlenmesi ve sonra spiral taktırması öneriliyor. Bu da çok yanlış bir bilgi. Bu sürede  birçok kadın istemediği halde gebe kalıyor. Günü dolmuş spiral çıkarılıp hemen yenisi takılabilir.

U/RİA yani Gynefix kaymayan bir spiraldir. Koruma etkisi çok yüksek olan bu spiralin  5 yıllık koruma başarısı tüp ligasyonu ile aynıdır. Gynefix in en önemli özelliklerinden birisi olan kaymamasının nedeni rahim üst duvarına spiralin ipinin üst kısmının gömülmesidir. Yani bir nevi kulağa takılan küpenin hareket etmemesi gibi Gynefix te Rahim içinde sabit bir şekilde durmaktadır.Plastik bi ip üzerine yerleştirilmiş 4 adet bakır boncuktan oluşan Gynefix, salgıladığı bakır iyonları sayesinde spermin hareketini bozarak gebeliğin oluşumunu etkilemektedir. Bu eski nesil T spirallerden farklı ve daha etkili olmasını sağlayan bir özelliktir. Döllenme olmadan gebelik önlenmektedir. Gynefix taktıran kadınların adet kanamalarında herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Yani eskiden adet kanaması 5 gün olan kadının Gynefix takılmasından sonraki kanama miktarı da aynıdır. Gynefix taktıran kadınların kansızlık sorunu yaşamadığı yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir.

Eski tip yani T spiral kullanan kadınlarda ilişkide ağrı problemi görülebilmektedir. Gynefix spiral ile korunan kadınların ise bu şekilde bir problem olmamaktadır. Akıntı miktarlarında da herhangi bir artış olmaz.

Gynefix U/RİA nın takılmasından önce hekim rahim üst duvarını ultrason ile değerlendirir. üst duvarı 1 cm ve üzeri olan rahimlere U/RİA uygulaması yapılabilmektedir. Uygulama sonrasında da ultrason ile değerlendirme yapılması gerektiğinden bu spirali yalnızca uygulama eğitimi almış hekimler tarafından yapılır. Uygulamadan 1 saat önce NSAİ türü bir ilaç alınması uygulama sırasında daha rahat hissetmenizi sağlamaktadır. U/RİA uygulaması sırasıda anestezi alınmasına gerek yoktur.

Daha önce hiç doğum yapmamış veya evli olmayan fakat aktif cinsel hayatı olan kadınlar da Gynefix’i çok rahat bir şekilde kullanabilir. Doğum yapmamış kadınların rahmine uyum sorunu oluşturabilen eski tip T spirallerin aksine Gynefix tüm Rahim tipleri için uygundur.

U/RİA nın faydalarını sıralamak istiyorum:

  • Bir kere takıldıktan sonra korunmak için herhangi başka bir yöntem kullanmanıza gerek kalmaz.
  • Kimse doğum kontrol yöntemi kullandığınızı anlamaz.
  • Günlük hayatınızı veya ilişki sıklığınızı etkilemez.
  • Kürtaj, düşük, doğum sonrası veya emzirirken takılabilir.
  • Hemen hemen tüm kadınlar bunları kullanabilir.
  • Gebe kalmayı planladığınızda veya artık kullanmak istemediğinizde sadece çıkarttırmanız yeterlidir.
  • Gynefix spirali acil korunma yöntemi olarak kullanılabilir.

Ebru Ünal Kadın Sağlığı Ünitesinde Gynefix U/RİA spiral taktırma işlemi başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Adet döneminde veya adetsiz dönemde de Gynefic uygulaması yapılabilmektedir.

 

Pin It on Pinterest

Share This